Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam

Švédi porazili Nemcov 6:1

Na snímke vpravo Švéd Marcus Johansson a vľavo Nemec Colin Ugbekile v zápase základnej B-skupiny Nemecko - Švédsko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave v pondelok 13. mája 2024. Foto: TASR - Michal Runák

Nemci nastúpia na ďalší duel v stredu 15. mája od 16.20 proti Lotyšsku, Švédi budú hrať po dvoch dňoch voľna vo štvrtok od 16.20 s Kazachstanom.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ostrava 13. mája (TASR) - Hokejisti Švédska zvíťazili nad Nemeckom 6:1 v pondelňajšom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave. Severania mali od úvodu prevahu, ktorá vyústila do trojgólového náskoku po prvej tretine a napokon si po dominantnom výkone pripísali presvedčivé víťazstvo. Na strely prevýšili súpera 46:16. S plným počtom bodov sú na prvom mieste skupiny, Nemci majú na priebežnej šiestej priečke tri body.

B-skupina:

Nemecko - Švédsko 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)

Góly: 48. Pföderl (Michaelis, Ehliz) - 3. Karlsson (Froden), 15. Pettersson (Heed, Burakovsky), 20. Olofsson (Dahlin, Burakovsky), 25. Grundström (Dahlin, L. Johansson), 30. Burakovsky (Holmberg, M. Johansson), 52. Lundeström (Karlsson, Bengtsson). Rozhodcovia: Tscherrig (Švajč.), Hribik, – Ondráček (ČR), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 7:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8309 divákov.

Nemecko: Grubauer (41. Niederberger) - Wissman, J. Müller, Kälble, M. Müller, Forhler, Wagner, Ugbekile - Ehl, Stachowiak, Peterka - Tiffels, Kahun, Reichel - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Eder, Kastner, Tuomie

Švédsko: Ersson - Karlsson, Hedman, Dahlin, Brodin, Heed, Pettersson, Bengtsson - Raymond, Eriksson, Kempe - Burakovsky, Holmberg, M. Johansson - Zetterlund, Lundeström, Olofsson - Froden, L. Johansson, Grundström

Švédi mali výborný vstup do zápasu a aktivitou si vytvorili tlak, ktorý vyústil aj do zmeny skóre. V 3. minúte ich poslal do vedenia Karlsson, keď z druhej vlny zakončil protiútok. Petterson a Oloffson ešte v prvej časti prestrelili Grubauera, čím potvrdili streleckú prevahu 17:4. Severania mali aj v druhej tretine hru pod kontrolou, naďalej sa snažili o ofenzívu a Nemcom veľa nedovolili. Presnými zásahmi Grundströma a Burakovského odskočili súperovi už na päťgólový rozdiel. Nemci v tretej tretine znížili, keď Pföderl zblízka využil nepozornosť švédskej defenzívy. Gólovú bodku za zápasom, v ktorom gólovo aj herne dominovali Švédi, dal v 52. minúte Lundeström.

hlasy aktérov (zdroj: IIHF):

Rasmus Dahlin, obranca Švédska:
"Od začiatku sme hrali správnym spôsobom. Zobrali sme súperovi všetok čas a priestor. Odohrali sme naplno celých 60 minút a to nám dalo veľa príležitostí v ofenzíve. Máme silné jadro tímu a naši útočníci sú veľmi zruční. Hráme jeden pre druhého a vieme, že sme tu na to, aby sme víťazili."

Tobias Fohrler, obranca Nemecka: "Je to pre nás ťažká prehra. Určite sme nechceli hrať tak, ako sme hrali. Očakávame od seba niečo iné. Musíme uznať, že (Švédi) dnes boli mimoriadne dobrí. Často sa točili v našom pásme a bolo pre nás ťažké brať im puky a niečo vytvoriť."